Warszawa to stolica Polski oraz województwa mazowieckiego, miasto położone w centrum kraju, na przecięciu szlaków handlowych i turystycznych. Jest centrum kulturalnym, politycznym i gospodarczym kraju. Ma bogatą historię, w którą najznaczniej wpisała się II Wojna Światowa. Każdego dnia w roku odwiedzana jest przez wielu turystów, którzy wyjeżdżają z Warszawy urzeczeni jego urokiem, połączeniem tradycji i nowoczesności, a także mnogością zabytków i pamiątek po czasach świetności miasta.

Co warto zobaczyć?

Charakterystyczną cechą Warszawy jest bliskie sąsiedztwo pomników historii i kultury i nowoczesnych budowli architektonicznych. Tego typu rozwiązanie bywa przez wielu krytykowane, jednak ze względu na ogromne zniszczenia powojenne, Warszawa w dużej mierze została odbudowana. Aby dostosować ją do rozwijających się w Polsce warunków życia, władze postanowiły wdrożyć nowy plan zagospodarowania. Ostatnią ogromną inwestycją, która zmienia charakter stolicy z miasta historycznego, na nowoczesny ośrodek nauki i pracy, jest budowa podziemnego metra. Warszawa to nie tylko tereny zurbanizowane. Miasto jest pełne parków, alejek, zielonych zakątków, rezerwatów i ścieżek rowerowych. Zapoznanie się z całym dziedzictwem stolicy Polski zajmie co najmniej kilka dni, dlatego wycieczkę do Warszawy warto zaplanować na kilka dni i zatrzymać się w jednym z niedrogich warszawskich hosteli.

Starówka

Jest to jedno z nielicznych miejsc starej Warszawy, które po wojennym bombardowaniu zostało dość wiernie odwzorowane. Dzięki swojemu urokowi i niepowtarzalności warszawska Starówka została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Stare Miasto jest najstarszym ośrodkiem miejskim Warszawy. To zespół zabytkowych budowli architektonicznych, które pochodzą z XVII i XVIII wieku. Jest otoczone murami obronnymi, a jego piękny ryneczek zbudowany został na planie prostokąta. Uroku dodaje mu znany na całym świecie pomnik warszawskiej syrenki – symbolu miasta.

Zamek Królewski i kolumna Zygmunta

W obręb Starówki wchodzi Plac Zamkowy, przy którym znajduje się Zamek Królewski, a także zabytkowa kolumna Zygmunta III Wazy i pałac Pod Blachą. Zamek był niegdyś siedzibą królów Polski. Na dworze przyjmowani byli najznamienitsi władcy całego świata, naukowcy, malarze, muzycy i politycy. Budowla stanowiła swojego rodzaju centrum kulturalne miasta. Była także miejscem podejmowania najważniejszych decyzji politycznych, gdyż na zamku obradował sejm. Dzisiaj budynek został przekazany muzeum. Stanowi również centrum kulturalne i edukacyjne. W jego wnętrzach podziwiać można najważniejsze relikty kultury i sztuki polskiej, a także wiele ekspozycji muzealnych i wystaw.

Krakowskie Przedmieście

Krakowskie Przedmieście jest najbardziej znaną ulicą miasta stołecznego. Znajduje się na północy Traktu Królewskiego, w dzielnicy Śródmieście. Jest przepełniony zabytkowymi budowlami, takimi jak Bazylika św. Krzyża, Pałac Czapskich-Krasińskich, stanowiący obecnie Akademię Sztuk Pięknych, a także Pałac Potockich czy Kościół Sióstr Wizytek. Ważnym zabytkiem Krakowskiego Przedmieścia jest pomnik polskiego wieszcza Adama Mickiewicza, a także pomnik ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego. Krakowskie Przedmieście to uliczka przepełniona eleganckimi restauracjami, kawiarniami oraz sklepami najlepszych marek.

Warszawa to kwintesencja polskiej kultury i sztuki, dlatego warto wybrać się do niej na kilka dni i chociaż raz w życiu zobaczyć to piękne, tętniące życiem i różnorodnością, miasto.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *