Ponte Juscelino Kubitschek

Brasília – stolica Brazylii, a równocześnie czwarte najludniejsze miasto tego kraju – według danych z 2013 roku mieszka w nim 2,789,761 mieszkańców. Leży na płaskowyżu Wyżyny Brazylijskiej na wysokości 1000 m n.p.m i zajmuje powierzchnię 5802 km², ale te suche fakty nie oddają wyjątkowego charakteru miasta.

Brasília to miasto niezwykłe z dwóch podstawowych względów – po pierwsze z powodu swojej niezwykłej historii, po drugie wyjątkowego na skalę świata projektu. Brasília to miasto wzniesione z niczego, od absolutnych podstaw w zaledwie kilka lat.

Plany przeniesienia stolicy Brazylii z leżącego na wybrzeżu Rio de Janeiro do serca interioru sięgają XVIII wieku, ale urzeczywistniły się dopiero w wieku XX. Decyzję o stworzeniu zupełnie nowego miasta w centrum kraju podpisał w 1956 roku prezydent Brazylii Juscelino Kubitschek. Budowa rozpoczęła się jeszcze w tym samym roku, a już 21 kwietnia 1960 roku dokonano oficjalnej inauguracji nowej stolicy.

Za kształt Brasílii odpowiadają trzy brazylijskie nazwiska – architekci Lúcio Costa i Oscar Niemeyer oraz architekt krajobrazu Roberto Burle Marx. To właśnie ich projektom miasto zawdzięcza swoją formę.

Brasília to miasto futurystyczne nie tylko jak na tamte lata, jest kwintesencją założeń modernistycznej architektury, a równocześnie urzeczywistnieniem snu jego twórców o mieście idealnym – pełnym słońca i przestrzeni, miasta, które jest od początku do końca zorganizowane w przemyślany sposób, a na jego strukturę składają się sektory o różnej funkcji oddzielone od siebie w wyraźny sposób. Miasto budowano na planie kształtu, który przywodzi na myśl samolot – skrzydła to dzielnice mieszkalne, na korpus składają się budynki użyteczności publicznej będące osią miasta.

Jednym z najciekawszych miejsc miasta jest Praça dos Três Poderes (w wolnym tłumaczeniu: Plac Trzech Władz) – nazwany od obecności budynków trzech gałęzi władzy: władzy wykonawczej reprezentowanej przez prezydencki pałac Palácio do Planalto, legislacyjnej reprezentowanej przez Congresso Nacional do Brasil (budynek Kongresu) i sądowniczej w postaci Supremo Tribunal Federal (Federalny Sąd Najwyższy). Warta uwagi jest także Katedra Matki Bożej z Aparecidy oraz druga siedziba prezydenta Brazylii – Palácio da Alvorada znajdujący się nad stworzonym w trakcie budowy miasta sztucznym jeziorem Paranoá (Lago Paranoá).

Na zdjęciu wybudowany w 2002 roku Ponte Juscelino Kubitschek przebiegający nad jeziorem Paranoá.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *