Gdańsk jest jednym z najstarszych miast w Polsce, wraz z Gdynią i Sopotem tworzy kompleks miejski zwany Trójmiastem. Miasto łączy w sobie świat nowoczesny wraz z ogromnym zbiorem zabytków, dających świadectwo tysiącletniej historii. Dzisiaj odgrywa ważną rolę w kulturze, gospodarce i polityce oraz tworzy węzeł komunikacyjny zarówno na lądzie jak i na morzu.

gdanskkkMiasto jest częścią dużego ośrodka przemysłowego, do największych zakładów należy Rafineria Gdańska, Stocznia oraz Unimor producent urządzeń radiokomunikacyjnych. Jest także centrum akademickim, w skład którego wchodzi Politechnika Gdańska oraz Akademia Medyczna założone w 19 wieku.
Należy wspomnieć o licznych wydarzeniach kulturalnych odbywających się w mieście takich jak jarmark św. Dominika odbywający się w sierpniu, skupiający ok 1,5 mln osób. Gdańsk był także  gospodarzem Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012. Atrakcje stanowi największe w Polsce ZOO znajdujące się w dzielnicy Oliwa.
Miasto jest skarbnicą ciekawostek między innymi na rogu ulic Lawendowej i Świętojańskiej znajduje się na kształt „krzywej wieży” budynek, który odchyla się od pionu do 50 cm. Wmurowana rzeźba psa w kamienicy na skrzyżowaniu ulic Św. Trójcy oraz Okopowej  upamiętnia niezwykłą historię psa, który poświęcił życie aby ratować swojego pana spod gruzów zawalonego budynku. Ulica Długie Pobrzeże nad Motławą jest w rzeczywistości mostem na wodzie, przy którym dawniej cumowały statki.  Spacerując po gdańskich uliczkach, na każdym kroku znajdziemy piękne zabytkowe budowle, które obrazują nam dawne dzieje Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *