gruzja

gruzja

Gruzja to niezwykły kraj, który powoli zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością wśród polskich turystów. To kaukaskie państwo ma naprawdę wiele do zaoferowania – zaczynając od zabytków i intrygującej kultury ludowej, poprzez serdecznych mieszkańców, a kończąc na wyjątkowej i smacznej kuchni, która zachwyci wszystkich pasjonatów eksperymentów kulinarnych i turystyki gastronomicznej.

Chinkali to kołduny bardzo podobne do naszych pierogów (zwłaszcza pod względem wykorzystanego w ich lepieniu ciasta). Główną różnicą jest ich nadzienie, które jest… zupą, a konkretnie rosołowy wywar. Lepiej ich nie rozkrajać, z wiadomych przyczyn. Zamiast tego nagryza się je trochę i wypija płyn ze środka, by potem przystąpić do jedzenia ciasta.

Chaczapuri jest chyba znane wszystkim fanom zagranicznej kuchni, ale też napiszemy o nim kilka słów. Chaczapuri to placek zapiekany z serem, który występuje w dwóch podstawowych odmianach, mamy więc: chaczapuri adżaruli oraz chaczapuri imeruli. Pierwsze jest z serem i jajkiem, drugie bywa z serem bądź z pastą z czerwonej fasoli. Chaczapuri często podaje się z popularnym na Kaukazie sosem adżika – to pasta z czerwonej papryki z czosnkiem, solą, ziołami i orzechami włoskimi.

Gruzini podnieśli robienie szaszłyków do rangi sztuki. Ilość wariacji, które można spotkać w restauracjach przyprawia o zawrót głowy. Występują one zazwyczaj pod nazwą mcwadi, obsypane są mieszankami przypraw i zaprawione winem. W sezonie doprawia się je także ziarenkami owocu granatu.

Kaszi to potrawa, która przypomina nasze swojskie flaczki w gęstej, gulaszowej formie.

Osobnym tematem są wina. Zresztą historia zobowiązuje, w końcu Gruzja to według niektórych źródeł najstarszy region winiarski na świecie. Zwrócić warto uwagę zwłaszcza na wina pochodzące z takich regionów jak: Kachetia, Kartlia i Imeretia. Wina musujące z Kartlii (czyli atenuri) nie bez powodu cieszą się niegasnącą sławą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *