gruzińskie skalne miasta

Vardzia 02

Skalne miasta mają w sobie coś wyjątkowego i od wieków niezmiennie pobudzają wyobraźnię podróżników i turystów – czy to jordańska Petra, czy opisane przez Mickiewicza krymskie Czufut-Kale, każde z nich jest wyjątkowe i warte poznania. W Gruzji też możemy podziwiać zapierające dech w piersiach miasteczka wydrążone w skale – Upliscyche, Wanis Kwabebi i Wardzię.

Upliscyche leży we wschodniej Gruzji w Kartlii Wewnętrznej. Powstało jeszcze w czasach przedchrześcijańskich i jest jedną z najstarszych gruzińskich osad. Budynki zaczęły powstawać już w V wieku p.n.e.

Wanis Kwabebi to skalne miasto-klasztor, które leży w regionie Samcche-Dżawachetia (nazywany on bywa także Meschetią). Kompleks powstał w VIII wieku n.e. i składa się z murów obronnych, labiryntu wyrytych w skale tuneli i dwóch kościołów.

Wardzia, podobnie jak Wanis Kwabebi leży w Meschetii i też jest skalnym miastem-klasztorem. Leży na zboczu góry Eruszeli, a jego budowa rozpoczęła się w 1185 roku za panowania króla Jerzego III z dynastii bagratydzkiej, by zakończyć się za panowania jego córki, królowej Tamary. Czasy rządów tych władców uważany jest za złoty okres w historii Gruzji – czas, w którym kraj odnosił triumfy militarne i polityczne, a sztuka i nauka bujnie się rozwijały. Wardzia została w dużej części zniszczona w trakcie trzęsienia ziemi w roku 1283, a upadek monastyru przypieczętował perski najazd w XVI wieku. Aktualnie kompleks utrzymywany jest przez małą grupkę mnichów, a zwiedzać można około 300 komnat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *