karnawał w rioRio de Janeiro to miejsce kontrastów. Z jednej strony to nowoczesne miasto, które przyciąga rocznie miliony spragnionych słońca turystów, z drugiej metropolia nie do końca radząca sobie z nierównościami społecznymi, działalnością gangów narkotykowych i dzielnicami biedy.

Nie ulega jednak wątpliwości, że przeciętnemu turyście Rio de Janeiro (czyli Rzeka Styczniowa) kojarzy się z kilkoma rzeczami: zjawiskowymi plażami – Copacabaną i Ipanemą, górującym nad miastem wzgórzem Corcovado z monumentalnym pomnikiem Chrystusa Odkupiciela (Cristo Redentor), ale przede wszystkim z piłką nożną i karnawałem. Właśnie w Rio de Janeiro na stadionie Maracanã 13 lipca 2014 odbędzie się finał Mistrzostw Świata w piłce nożnej.

Pierwszy udokumentowany karnawał w Rio odbył się w roku 1723. Ten słynny na całym świecie odbywa się rok w rok, przyciągając rzesze spragnionych rozrywki turystów. Najbliższy, czyli w 2015 roku, rozpocznie się 13 lutego i potrwa do 18 lutego, więc jest jeszcze chwila, żeby zaplanować ferie zimowe w słonecznej Brazylii.

Co czeka tych, którzy się na taką formę spędzenia urlopu się zdecydują? Cuda, istne cuda. W samym Rio jest ponad 200 szkół samby podzielonych na 5 dywizji, które co roku robią wszystko, by jak najlepiej się zaprezentować w trakcie karnawałowego konkursu. Stroje, tańce i niezwykła parada, która zapiera dech w piersiach. Ale nie tylko. Odbywają się również liczne parady uliczne szukające swojego miejsca poza Sambodromem. Karnawał to też nie tylko samba – można także znaleźć miejsca, w których królują lundu, polka i brazylijskie tango, czyli maxixe, a w każdym zakątku Rio rozbrzmiewa grana na żywo muzyka.

Warto chociaż raz zobaczyć to pulsujące życiem miasto w okresie karnawału.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *