nyhavn

Nyhavn, czyli Nowa Przystań, to XVII- wieczny kanał portowy zlokalizowany w Kopenhadze. Dlaczego jest taki wyjątkowy? Cóż, wystarczy spojrzeć na zdjęcie. Nyhavn to jedna z bardziej urokliwych części duńskiej stolicy, ale na uroku się nie kończy. To także tętniące życiem miejsce pełne rozrywek, pubów i restauracji.

Kopanie kanału Nyhavn zaczęło się za panowania króla Christiana V w 1670 i trwało do 1673 roku. Celem było przybliżenie portu do centrum miasta, a budowa przeprowadzona została rękami szwedzkich jeńców wziętych do niewoli w trakcie konfliktu duńsko-szwedzkiego (1658-1660). Wojna ta była częścią większego konfliktu zwanego II wojną północną, w który, jak pewnie wszyscy pamiętają ze szkoły, Polska, czy raczej Rzeczpospolita Obojga Narodów, też była „odrobinkę” zaangażowana.

Na tyle krótkiej lekcji historii. Wracamy do samego Nyhavn. Część czaru tego miejsca tkwi w charakterystycznej zabudowie, a urokliwe kamienice zachwycają kolorowymi elewacjami. Urokowi Nyhavn poddał się także najsłynniejszy duński bajkopisarz Hans Christian Andersen, który właśnie w tej części Kopenhagi spędził naprawdę sporą część swojego życia. Dla zainteresowanych losami pisarza – Andersen mieszkał pod numerem 20, 67 i 18.

W Nyhavn znajduje się też charakterystyczna kotwica, którą ciężko przegapić. Po duńsku nazywa się ją Mindeankeret. Upamiętnia ona 1700 duńskich marynarzy, którzy zginęli w trakcie II Wojny Światowej.

Dla tych, którzy wolą poznawanie miasta od strony życia kulturalno-imprezowego wspomnimy, że Nyhavn bywa nazywane „najdłuższym barem na świeżym powietrzu w całej Skandynawii”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *