zdjęcie: Greg Willis

Krzywa wieża w Pizie (wł. Torre pendente di Pisa) to chyba jedna z najbardziej znanych budowli świata wymieniana jednym tchem razem z Empire State Building, Wieżą Eiffla, Big Benem, Operą w Sydney czy Taj Mahalem. Ten symbol Pizy, a według niektórych także całych Włoch, co roku odwiedza ją ponad 10 milionów turystów.

Wieża w Pizie to nie do końca wieża, a raczej kampanila, czyli dzwonnica kościelna charakterystyczna dla włoskiej architektury romańskiej, gotyckiej i renesansowej. Kampanile to nietypowe dzwonnice – głównie dlatego że budowane były inaczej niż w reszcie Europy, bo oddzielnie i poza bryłą samego kościoła. Nie inaczej jest w przypadku Krzywej wieży – należy ona do romańskiego kompleksu katedralnego na Campo dei Miràcoli (Pole Cudów).

Budowa Krzywej wieży zaczęła się w roku 1173, a cały proces trwał aż… 177 lat! W kilku etapach co prawda, ale i tak jest to imponujący wynik. Ostateczny kształt uzyskała w 1350 roku, kiedy to, nie zważając na niebezpieczeństwo, dodano ostatnie – ósme – piętro, na którym umieszczono dzwony. Wieża zaczęła się przechylać już w kilka lat po rozpoczęciu budowy i od tego czasu trwały próby przywrócenia jej do pionu bądź zahamowania przechyłu. Nawet dzisiaj, mimo naszej aktualnej wiedzy i rozwoju technologicznego, wieża przekrzywia się w tempie 1 milimetra na rok.

Według danych ze strony opapisa.it wieża ma 58.36 metrów wysokości całkowitej, wznosi się 55 metrów nad gruntem, jej wagę szacuje się na 14,453 tony, a przechył wynosi 5,5°. Czego nie mówiłyby suche dane, nie zmienia to faktu, że Krzywa wieża po dziś dzień fascynuje i stała się jedną z głównych atrakcji Pizy.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *