Wybierając się w podróż, bez względu na docelowe miejsce wycieczki, warto wcześniej zaplanować wszystkie szczegóły. Każdemu z nas na pewno chociaż raz zdarzyło się, że wszystkie plany wymknęły się spod kontroli, przez co urlopowy wyjazd okazał się klapą. By nie dopuścić więcej do takiej sytuacji, warto zabezpieczyć się na każdą ewentualność, przygotowując wcześniej niezbędnik turysty.

Nocleg

Jeśli opuszczamy dom na więcej niż jeden dzień, warto odpowiednio wcześnie pomyśleć o noclegu. Zwłaszcza jeśli wybieramy się na wycieczkę w trakcie sezonu urlopowego, święta lub okresu wzmożonego ruchu turystycznego. Nie warto liczyć na znalezienie ostatniego otwartego hotelu lub hostelu. Takie poszukiwania są zbędną stratą czasu. Dobrze poświęcić temu chwilę wcześniej i w internecie poszukać, a także zarezerwować nocleg, np. w pokojach gościnnych.

Odzież

Kiedy już wybierzemy odpowiedni nocleg, należy pomyśleć o ekwipunku. Będzie on zależny od miejsca, do którego się wybieramy. Dobrze zainwestować w odpowiednią odzież, aby dzień przed wyjazdem nie okazało się, że idąc w góry, nie mamy butów trekkingowych, jadąc nad morze stroju kąpielowego, a wybierając się na zwiedzanie miasta, odpowiedniego plecaka lub kapelusza chroniącego przed słońcem. Oczywiście, w większości kurortów i miejscowości turystycznych, tego typu sprzęt możemy nabyć już na początku podróży, po co jednak marnować czas i pieniądze?

Bagaż

Jeśli zabieramy ze sobą bagaż, warto pamiętać, że w trakcie pieszej wędrówki, czy podróżowania pociągiem lub autobusem, torba nie może być zbyt ciężka. Nie należy wkładać do plecaka wszystkiego, co wpadnie do ręki. Asortyment powinien być zracjonalizowany i dostosowany do miejsca, w które się wybieramy. Zabierając ze sobą kosmetyki, weź pod uwagę kupno małych odpowiedników, jadąc w większej grupie, zabierzcie jedną ładowarkę do telefonu czy jedną suszarkę. Sprzęty, które będą powtarzały się w plecaku każdego z was, są zbędne.

Akcesoria

Bez względu na to, gdzie się udajemy, warto mieć ze sobą kilka najważniejszych akcesoriów, które zapewnią nam bezpieczeństwo. Będą to:

– naładowany telefon, z ładowarką lub dodatkową baterią, na wypadek konieczności wezwania pomocy,

– sprawny aparat fotograficzny z dodatkową kliszą lub kartą pamięci,

– komplet dokumentów – dowód osobisty i dowód ubezpieczenia,

– apteczka z zestawem niezbędnych leków – środki przeciwbólowe i zbijające gorączkę, aspiryna, leki żołądkowe, woda utleniona, plastry, bandaż, folia termiczna, leki przeciwalergiczne, jeśli cierpisz na takie dolegliwości,

– krem do opalania – przyda się nie tylko nad morzem, ale także w górach i w mieście,

– latarka,

– mapa lub przewodnik po mieście,

– scyzoryk lub nóż, zapałki,

– chusteczki higieniczne.

Woda i prowiant

Nie zapomnij, że bez względu na cel podróży, powinieneś zawsze być wyposażony w wodę, na wypadek, gdyby czekały cię okoliczności, których możesz nie przewidzieć. Nie zabieraj w podróż kolorowych, gazowanych napojów, zawierają one dużo cukru i podnoszą pragnienie. Warto pomyśleć też nad prowiantem – kanapkami i owocami. Zawsze miej ze sobą coś słodkiego, gdybyś nagle stracił energię i musiał podnieść poziom cukru.

Tak zaplanowana wycieczka na pewno nie przyniesie niespodziewanych problemów. Poświęć zatem chwilę, dzięki której w trakcie urlopu będziesz mógł spokojnie wypocząć.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *