kościół mariacki

Church of Our Lady Assumed into Heaven (St. Mary's Church), interior-main nave, 5 Mariacki square, Old Town, Krakow, PolandKościół Mariacki na krakowskim Rynku jest obowiązkowym punktem wszystkich wycieczek. Ta piękna gotycka świątynia przyciąga turystów z całego świata, a jej najbardziej znanym elementem, obok witraży oraz zaprojektowanych przez Jana Matejkę polichromii, jest stworzony przez pochodzącego z Norymbergi rzeźbiarza ołtarz.

Wit Stwosz (czy raczej Veit Stoß) rozpoczął pracę nad ołtarzem kościoła Mariackiego w roku 1477. Ukończenie dzieła zajęło mu aż dwanaście lat, a więc trwało do roku 1489. Ponad 200 figur wyrzeźbionych zostało z litych klocków lipowych, tło to drewno modrzewiowe, a jako podstawę konstrukcji wykorzystane zostało drewno dębowe. Cały ołtarz (czy raczej retabulum, czyli nastawa ołtarzowa) jest jednym z największych w całej Europie, jego wymiary to niebagatelne 11 x 13 metrów, a najwyższa figura mierzy prawie 3 metry wysokości.

Centrum ołtarza przedstawia scenę charakterystyczną dla ikonografii chrześcijańskiej – Zaśnięcie Najświętszej Maryi Panny – Matka Boska zasypia w towarzystwie aniołów i Dwunastu Apostołów. W ten symboliczny sposób przedstawiona jest jej śmierć. Warto zauważyć, że jakkolwiek oblicze i figura Maryi nosi cechy idealizacji, to Apostołowie przedstawieni są jako postaci dalekie od ideału urody – można się nawet pokusić o stwierdzenie, że niektóre z nich są po prostu . W taki sposób norymberski rzeźbiarz połączył sacrum i profanum w duchu charakterystycznym dla sztuki późnego średniowiecza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *