Wrocław to miasto pełne wspaniałych zabytków, wydarzeń kulturalnych i oaz zieleni. Jednak niewielu wie, że w Stolicy Dolnego Śląska prawdziwe tajemnice, czekają również pod ziemią! Podziemny Wrocław to kilometry tuneli, ogromne schrony i inne tajemnicze miejsca. Zwiedzając miasto, warto wiedzieć nad czym stąpamy!

Po mieście krąży wiele legend, mówiących o całym podziemnym kompleksie, o setkach kilometrów tuneli, ukrytym dworcu, a nawet lotnisku. Wiele z tych historii jest z pewnością mocno przesadzonych, ale w części z nich tkwi ziarno prawy. Jedno jest pewne – przed odkrywcami historii Wrocławia wciąż pozostaje wiele do zrobienia – niektóre tunele wciąż pozostają zalane, a wejścia do nich nieodkryte.

Fakty i mity

Wiele spośród opowiadanych historii można spokojnie włożyć między bajki, jednak skutecznie rozpalają wyobraźnię entuzjastów dawnego Wrocławia. Do nich należą z pewnością opowieści o tunelach biegnących pod miastem, którymi można przedostać się do oddalonej od Wrocławia o 40 km Sobótki. Jednak nie wszystkie historie są nieprawdzie. Pod wrocławskim rynkiem biegnie podziemny tunel powstały w XVI wieku, który miał za zadanie łączyć podziemia piwiarni i browaru, tak aby nie trzeba było transportować trunku przez ruchliwą wtedy ulicę. Tunele były także tworzone w piwnicach kamienic, tak aby mieszkańcy mogli poruszać się po mieście podczas oblężenia w czasach Festung Breslau.

Podziemny dworzec

Zdecydowanie najbardziej emocjonującą wrocławską tajemnicą są podziemia Dworca Głównego. Legendy mówią o kursujących pod ziemią pociągach, szpitalu polowym oraz kilometrach tuneli. Nie wszystkie spośród tych tajemniczych podań można zweryfikować, ponieważ tunele posiadają nieodnalezione do dzisiaj połączenie z korytem Odry, które uniemożliwia skuteczne wypompowanie wody. W pobliżu dworca znajdują się także dwa poniemieckie schrony, w których znajdują się dalsze zejścia do podziemi.

Wiele tajemnic kryją także krypty wrocławskich kościołów. W większości są to krypty przeznaczone do pochówku księży i zakonników. Jednak w czasie oblężenia Wrocławia i tragicznych wydarzeń z tym związanych, podziemne nekropolie służyły także mieszkańcom miasta, którzy szukali w nich schronienia. Największe i najbardziej rozległe krypty znajdują się na placu Dominikańskim, w podziemiach kościoła św. Wojciecha.

Wrocławskie legendy dotyczące podziemnego miasta, pełne są także skarbów oraz osobliwości. Niektóre podania mówią o zrabowanych przez Niemców podczas wojny drogocennych przedmiotach, które ukryli w podziemiach, a następnie porzucili pod naporem wkraczającej armii rosyjskiej. Niezależnie od tego ile w tym wszystkim jest prawdy, historie dotyczące podziemnego Wrocławia, na stałe weszły do przewodników po mieście i chętnie są powtarzane przez oprowadzających wycieczki. Zwiedzając miasto, warto jest mieć na uwadze te osobliwe podania, tajemnicze historie to zawsze świetne urozmaicenie nawet zwykłego spaceru po mieście. Nawet jeśli to tylko legendy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *