Pieniny obfitują w wiele atrakcji turystycznych, jednak jedna jest najbardziej rozpoznawalna – spływ przełomem Dunajca. Jest to wspaniałe przeżycie zapewniające piękne widoki Pienin, oraz niezapomniane wrażenia.

Jak wygląda spływ przełomem Dunajca?

Spływ odbywa się na tratwie flisackiej, którą prowadzi nikt inny tylko flisak. Jest to wspaniała przygoda, spotkanie z dziką i nietkniętą przez człowieka pienińską przyrodą. W końcu nie bez przyczyny jest to atrakcja turystyczna doceniana w całej Europie. Dodatkowo, jest to najlepszy sposób, aby zwiedzić Pieniński Park Narodowy.

Od czego wszystko się zaczęło?

Spływy przełomem Dunajca zaczęto organizować od pierwszej połowy XIX wieku, inspiracją do wdrożenia w życie takiej atrakcji było wyżłobienie w wapiennych turniach wąwozu, dzisiaj znane jako przełom Dunajca.

Jak przebiega spływ przełomem Dunajca?

Spływ odbywa się na drewnianej tratwie, która jest wykonana z połączonych ze sobą wąskich łódek. Trasa spływu biegnie głębokim i krętym kanionem, a atrakcyjności nadaje mu to, że wije się pomiędzy stromymi skałami. Wszystkie widoki, które towarzyszą nam podczas spływu bardzo szybko się zmieniają, ponadto w trakcie całej podróży flisacy opowiadają ciekawe i niespotykane historie dotyczące Janosika i całych Pienin.

Trasa rozpoczyna się w przystani Sromowce – Kąty. W trakcie spływu tratwami flisackimi pokonujemy siedem pętli, czas trasy jest zależy od prądu panującego w danej chwili na rzece, może wynieść od 2 do 3 godzin. Na jednej tratwie może znaleźć się jednorazowo 12 osób dorosłych i dwóch flisaków. Spływ przełomem Dunajca kończy się w Szczawnicy.

Kiedy można wybrać się na spływ przełomem Dunajca?

Spływy są organizowane od początku maja do końca października.

Jak widać , nie bez powodu jest to jedna z najlepszych górskich atrakcji turystycznych w Europie.

Pobyt w Pieninach – gdzie się zatrzymać?

Idealnym miejscem na nocleg w Szczawnicy jest pensjonat Skalny. Znajduje się on niedaleko centrum miasta, a gościom gwarantuje najwyższy standard pokoi i wiele atrakcji na terenie obiektu.

Pensjonat SKALNY ***

Św. Krzyża 22b
34-460 Szczawnica

skalny.pl

tel. 018 262-17-49
kom. 604 599 083
e-mail: biuro@skalny.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *