liberty island

 

liberty island

Statua Wolności to nie tylko jeden z symboli Nowego Jorku, ale także całych Stanów Zjednoczonych Ameryki. To symbol perspektyw, nadziei i umiłowania wolności, który na stałe wszedł do kultury, także popularnej, a repliki tego rozpoznawalnego w każdym kraju pomnika zdobią najdalsze zakątki świata – od Japonii po Hiszpanię.

Ta monumentalna neoklasycystyczna rzeźba wznosi się wysoko ponad Liberty Island – wyspą leżącą w zatoce Nowojorskiej u ujścia rzeki Hudson. Od momentu odsłonięcia, czyli od 28 października 1886, majestatyczna statua wita wszystkich przybywających do Nowego Jorku drogą morską.

Statua Wolności jest dziełem francuskiego rzeźbiarza – Frédérica Auguste’a Bartholdiego, a sam pomnik jest darem ofiarowanym Stanom Zjednoczonym przez rząd francuski w setną rocznicę uchwalenia Deklaracji Niepodległości. Na tablicy trzymanej przez Wolność wyryta jest właśnie ta tak ważna dla historii Stanów Zjednoczonych data – JULY IV MDCCLXXVI (4 lipca 1776).

Posąg wykonany jest z miedzi. Na samym początku faktycznie był koloru miedzianego, ale z biegiem lat pokrył się patyną, przyjmując charakterystyczny kolor, który stał się jednym ze znaków rozpoznawczych statui. Sama rzeźba mierzy 46 metrów, z cokołem aż 93 metry. Całość waży 204.1 tony.

Oficjalna nazwa Statui Wolności (Statue of Liberty) brzmi Wolność opromieniająca świat (ang. Liberty Enlightening the World, fr. La liberté éclairant le monde).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *