Planując wakacje, czy to w kraju, czy za granicą, warto pamiętać o kilku praktycznych wskazówkach, które pozwolą uniknąć nieprzewidzianych problemów. Dzięki nim spędzisz wymarzone wakacje, a pieniądze, które wydasz na ten cel, nie będą zmarnowane.

Koszta

Tanie wakacje to nie zawsze wakacje we własnym kraju. Mimo, iż warto poświęcić czas i zwiedzić najpiękniejsze miejsca w swojej okolicy, Polska nie zawsze jest docelowym miejscem wycieczek naszych krajan. Nie od dziś wiadomo, że koszty pobytu nad polskim morzem nie są wiele mniejsze niż wycieczka do krajów arabskich. W sezonie często udaje trafić się na okazje, dzięki którym kraje islamu zobaczysz już za 2500 zł, za tygodniowy pobyt w 5-gwiazdkowym hotelu, w opcji all inclusive. Wakacje w Europie to także ciekawy pomysł. Musisz jednak liczyć się z większymi kosztami. Urlop w Grecji to około 3000 zł, Hiszpania kosztuje turystów minimum 3500 zł. Największy rozstrzał cen występuje w Chorwacji, gdzie kwoty plasują się od 2300 zł, aż do 4200 zł. Najtańsza jest Turcja, zapłacimy za nią ok. 2130 zł. Są to ceny wycieczek w ofercie Last Minut. Przed wybraniem destynacji warto zatem wyznaczyć na wakacje konkretny budżet i trzymać się go w trakcie planowania pobytu. Nie wyjeżdżaj na urlop, na który cię nie stać! Musisz pamiętać, że w cenę, którą proponuje biuro podróży, wliczony jest przelot, nocleg i jedzenie, ale koszta pobytu na miejscu mogą cię przerosnąć w przypadku wyjazdu bez dodatkowej gotówki.

Bezpieczeństwo

Oczywiście najbezpieczniejsze wakacje to te, spędzone we własnym kraju. Nie zaskoczy cię tutaj bariera językowa ani finansowa. Nie dasz się także naciągnąć nieuczciwym sprzedawcom. Wyjeżdżając za granicę, wybieraj państwa, w których nie trwają zamieszki. Nigdy bowiem nie wiesz, na jaką skalę rozpowszechni się problem i czy nie będziesz zmuszony wcześniej wrócić z urlopu.

Miejsce

Kiedy już wybierzesz kraj, zdecyduj, do jakiego miasta pojedziesz i gdzie przenocujesz. Warto zwrócić uwagę na odległość miejsca pobytu od lotniska, jeśli masz zamiar podróżować w ten sposób. Jeśli wybierasz pociąg – dowiedz się, jak daleko jest do najbliższej stacji kolejowej. Często zdarza się, że tanie wycieczki niosą ze sobą potrzebę długiej podróży do najbliższej plaży, centrum miasta lub większego ośrodka.

Jadąc nad morze, zwróć uwagę na plażę. To, że wybierasz się do miejscowości nadmorskiej, wcale nie oznacza, że twój hotel będzie zlokalizowany przy pięknej i dostępnej publicznie plaży. Może okazać się, że w najbliższej okolicy są tylko tereny prywatne, a miejsca udostępniane za darmo straszą brudem i są przepełnione. Warto wybierać hotele z własnym basenem.

Jeśli natomiast wybierasz się w góry lub do miasta, dowiedz się, czy w najbliższej okolicy znajdują się atrakcje, jakie masz zamiar zobaczyć. Czy dostęp do nich jest darmowy, a jeśli nie, to jakie kwoty musisz przeznaczyć na ich obejrzenie.

Hotel

Nad wyborem miejsca zamieszkania zastanów się odpowiednio wcześniej. Jeśli nie stać cię na 5-gwiazdkowy hotel, wybierz hostel, apartamenty lub domki o niższym standardzie. Tanie noclegi często zaskakują wysoką jakością, wysoką estetyką i dbałością o szczegóły. Jeśli zatem nie możesz pozwolić sobie na luksus w wysokiej cenie, poszukaj luksusu za mniejsze pieniądze.

Te praktyczne wskazówki pomogą zaplanować wakacje twojego życia, które nie zaskoczą cię niczym niezapowiedzianym. Jeśli jednak nadal nie wiesz gdzie się wybrać i jaka wycieczka będzie dla ciebie odpowiednia, możesz zasięgnąć porady znajomych lub poszukać informacji w internecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *