Czy można wyobrazić sobie przyjemniejszą formę spędzenia wolnego czasu w ciepły wiosenny dzień, niż spacer po parku? Takie oazy zieleni w samym sercu miasta to prawdziwy luksus dla wszystkich spracowanych mieszczuchów. Ale niektóre parki, są tak niepowtarzalnymi miejscami, że odwiedzają je nawet turyści. We Wrocławiu takich miejsc nie brakuje.

Stolica Dolnego Śląska to naprawdę niesamowite przyrodniczo miasto. Nie dość, ze jest położony niemalże na wyspach, jakie tworzy Odra wraz z jej dopływami, to jeszcze miasto pełne jest zieleni. Wrocławskie parki to niejednokrotnie ogromne połacie zieleni, pełne terenów rekreacyjnych, ścieżek rowerowych i spacerowych, a także miejsca, w których odbywają się różne imprezy. Niektóre parki są tak popularne i chętnie odwiedzane, że stają się miejscami spotkań. Parki znajdujące się w granicach miasta liczą nawet ponad 100 hektarów powierzchni. Można śmiało powiedzieć, że są to „zielone płuca” miasta.

W sercu miasta

Jednym z najstarszych i z pewnością największych, a już na pewno najbardziej urokliwych parków we Wrocławiu, jest ten usytuowany nieopodal zoo i Hali Stulecia. Park Szczytnicki, bo o nim właśnie mowa, zaprojektowany został w stylu angielskim, czemu sprzyjało jego usytuowanie oraz ukształtowanie terenu. Ten imponujący kompleks parkowy liczy 115 hektarów powierzchni. Możemy tu spotkać wiele gatunków rodzimych i egzotycznych drzew i krzewów. Architekturę parku dodatkowo wzbogacają urokliwe sadzawki oraz kanały, nad którymi poprowadzone są mostki. Dodatkowo park pełen jest wiewiórek oraz ptaków.

Niewątpliwą dodatkową atrakcją Parku Szczytnickiego, jest znajdujący się na jego terenie Ogród Japoński. To niezwykle romantyczne miejsce, pełne jest drzew, które naturalnie spotkać można jedynie w kraju kwitnącej wiśni. Z parku Szczytnickiego i Ogrodu Japońskiego, już tylko rzut beretem do wspaniałego zoo i afrykarium.

Spotkania w parku

Innym, niezwykle lubianym skrawkiem zieleni w mieście, w którym wrocławianie chętnie spędzają czas jest Park Południowy. Ten niezwykle piękny park został założony w 1877 roku, na terenie podarowanym miastu przez bogatego kupca. W sercu eleganckiej dzielnicy Krzyki, rozwinął się park, który jest doskonałym miejscem rekreacyjnym. Park pełen jest platanów, cypryśników i tulipanowców. Doskonałym miejscem do spacerów jest park rozciągający się wzdłuż Promenady Śródmiejskiej – idąc wzdłuż uroczych alejek, możemy podziwiać wiele interesujących zabytków jak np. gmach opery, Teatr Lalek czy Wzgórze Partyzantów.

Równie popularnymi zielonymi oazami w mieście są takie parki jak: Grabiszyński, Zachodni, Popowicki, Leśnicki, Juliusza Słowackiego, Skowroni, Generała Władysława Andersa czy park Biskupiński. Jak widać, we Wrocławiu nie brakuje zieleni i miejsc idealnie przystosowanych do spędzania tam wolnego czasu. Zielone atrakcje stolicy Dolnego Śląska to miejsca naprawdę warte uwagi, w których z pewnością przyjemnie spędzimy czas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *