zamek w ojcowie

Zamek w Ojcowie 1

Zamek w Ojcowie wzniesiony został przez Kazimierza Wielkiego w drugiej połowie XIV wieku. Nazwa Ojców, przynajmniej według legendy, miała zostać nadana przez króla przez wzgląd na tułaczkę i perypetie ojca władcy – Władysława Łokietka – w trakcie walki o tron krakowski, a sam zamek miał nosić miano „Ociec u Skały”. Ile w tym prawdy, ciężko określić, ale sama opowieść, jak i wszystkie opowieści dotyczące bytności Łokietka na tym terenie, należą do ładniejszych polskich legend.

Do dzisiejszych czasów przetrwały tylko ruiny, ale miejsce mimo to jest wyjątkowo malownicze i warte odwiedzenia w trakcie wycieczki po Ojcowskim Parku Narodowym. Na przestrzeni lat zamek doświadczył wielu nieszczęść – od najazdu szwedzkiego w 1655 roku, kiedy to został obrabowany i częściowo spalony, po pozostawiającą wiele do życzenia troskę niektórych z właścicieli.

Jak już wspomniano, z niegdyś wspaniałego zamku królewskiego pozostały niestety jedynie ruiny. Składają się na nie wieża i brama wjazdowa oraz resztki murów obronnych i części mieszkalnej zamku. Ostatnie prace konserwatorskie prowadzone były przez dyrekcję Ojcowskiego Parku Narodowego i to właśnie tym działaniom zawdzięczamy dzisiejszy kształt zamkowych ruin.

Z poziomu zamku roztacza się także piękna panorama Doliny Prądnika, a miejsce to jest godnym polecenia punktem widokowym.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *