zamek w rabsztynie

Ruiny zamku Rabsztyn - przemasban71

Zamek w Rabsztynie jest jednym z ciekawszych zamków znajdujących się na turystycznym Szlaku Orlich Gniazd. Mówiąc precyzyjniej Rabsztyn to nie zamek, a ruiny średniowiecznego zamku rycerskiego wraz z towarzyszącym im fragmentom późniejszego, bo renesansowego, pałacu, który pełnił funkcję zamku dolnego. Jednakowoż ciągłe prace rekonstrukcyjne i turnieje rycerskie, które regularnie odbywają się na zamku, sprawiają, że jest to miejsce godne odwiedzenia.

Etymologia słowa Rabsztyn jest prosta – niemieckie określenie Rabestein tłumaczy się jako „krucza skała”, monumentalna budowla mogła swego czasu rzeczywiście sprawiać wrażenie dostępnej tylko dla ptaków. Początki zamku nie do końca są jasne. Pierwsze pewne informacje dotyczące zamku pochodzą z XIV wieku, ale podejrzewa się, że jakaś warownia istniała na wzgórzu już wcześniej.

Późniejsza historia zamku jest lepiej udokumentowana, ale nie będę zagłębiać się w szczegóły. Wspomnę tylko, że zamek przez lata był plądrowany, fragmenty zostały wysadzone, a część została przebudowana w stylu renesansowym, tracąc właściwie funkcję obronną.

Jedną z osób związanych z historią zamku jest Hawryło Hołubek, rotmistrz kozacki w służbie polskiej, który był dowódcą zamkowej załogi podczas kampanii wojskowej arcyksięcia Maksymiliana III Habsburga. Hołubek zginął w 1588 roku w bitwie pod Byczyną pomiędzy wojskami habsburskimi a wojskami hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego, stronnika Zygmunta III Wazy w walce o polski tron.

Jak na porządny zamek przystało, zamek Rabsztyn ma też swoją legendę. Według niej pod ruinami znajduje się pod ziemią drugi zamek, w którym śpią zaklęci żelaźni rycerze. Budzą się jedynie w Niedziele Palmową, by zasiąść do uczty, a o północy zasnąć z powrotem. Legenda głosi, że obudzą się i uwolnią spod czaru, gdy Polska będzie potrzebować ich pomocy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *