Kruja – co warto zobaczyć w dawnej stolicy Albanii?

Albania to kraj na nowo odkrywany przez turystów. Jeszcze niedawno na obszarze państwa znajdowały się liczne bunkry, które powodowały strach wśród turystów. Jednak obecnie bunkrów jest niedużo, co z kolei spowodowało znaczący wzrost turystyki w Albanii. Jest to kraj pełen ciekawych miast, a także niezwykłej historii.

Krótka historia miasta

Kruja jest najsłynniejszą miejscowością turystyczną w Albanii. Znajduje się nieopodal stolicy kraju, u stóp masywu górskiego. Kruja to pierwsza historyczna stolica kraju. Jej nazwa wywodzi się od słowa krua, oznaczającego źródło. Powstanie miasta to już trzeci wiek przed naszą erą. Wówczas na wzgórzu znajdowało się niewielkie iliryjskie miasteczko. Następnie osada została przeniesiona wyżej. Pierwsze wzmianki na temat Kuji pochodzą z 9 wieku. Natomiast w siódmym oraz ósmym wieku na terenie Kruji znajdowała się siedziba władz królestwa. Pod koniec XIV wieku Kruję podbiło Imperium Osmańskie. Natomiast w 1433 roku słynny Skanderbeg odbił miasto Turkom oraz uczynił je swoją siedzibą. Dzięki czemu stał się bohaterem narodowym, któremu poświęcono wiele znaczących miejsc na terenie miasta. Więcej informacji o historii miasta znajdziesz w tym artykule https://nawakacje.eu/kruja-zrodlo-albanskiej-dumy/.

Zamek w Krui

zwiedzanie Kuri

Pierwsza warownia na terenie Kruji zbudowana była już w piątym lub szóstym wieku. Natomiast kolejny zamek, którego liczne ruiny znajdują się w mieście został stworzony w XIII wieku. W związku z trzęsieniem ziemi w 1617 roku część zamku została zniszczona. Po tym czasie zamek nie został odbudowany do pierwotnej postaci. W XV wieku zamek stanowił główny punkt oporu albańczyków przeciwko najeźdźcom tureckim. Turcy nazywali zamek białym zamkiem, ze względu na jego charakterystyczny wygląd. W roku 1430 wybuchło ogromne powstanie antytureckie, któremu przewodził ojciec Skandeberga, czyli Gjon Kastriota.

Muzeum Skanderbega

Muzeum Narodowe im Jerzego Kastrioty to jedno z najbardziej popularnych muzeów w całej Albanii. Zostało otworzone w 1982 roku tuż obok zamku w Kruji. Budynek został zaprojektowany przez córkę dawnego dyktatora – Envera Hoxhy. Budynek posiada kilka kondygnacji, natomiast eksponaty wystawione są zgodnie z porządkiem chronologicznym wydarzeń. Kruja stanowiła stolicę dawnego państwa albańskiego. Trzykrotnie poniosła klęskę podczas walk z Turkami osmańskimi. Tym samym muzeum zawiera liczne eksponaty obejmujące oryginalne przedmioty, zwłaszcza militaria, dokumenty, biografie, a także reprodukcje opowiadające bardzo szczegółowo na temat historii narodu albańskiego. Dzięki czemu turyści mogą zobaczyć oryginalne eksponaty ze starożytności, średniowiecza, a także skalę średniowiecznych zamków, albańskiego ruchu oporu, jak również wiele bezcennych eksponatów należących do Dziedzictwa Narodowego. Niezwykle poruszające są także oryginalne ikony oraz figury wykonane z brązu, miedzi i żelaza. Zobaczyć można również słynny dzwon z roku 1462, a także miecze pochodzące z XV wieku. Większość eksponatów dotyczy życia i historii Skandenberga, uznawanego za jednego z najbardziej utytułowanych strategów oraz dowódców na świecie, tuż obok Juliusza Cezara, Aleksandra Wielkiego oraz Napoleona Bonaparte.