Stolica żeglarstwa w Polsce

Żeglarstwo w naszym kraju cieszy się z pewnością dużym uznaniem. Każdego roku przyciąga żądnych przygód żeglarzy, którzy chętnie odwiedzają stolicę żeglarstwa w Polsce. Sprawdźmy, jakie miasto jest uznawane za stolicę żeglarstwa. Dzięki temu możemy lepiej poznać tę dyscyplinę i samemu spróbować całkiem nowych rzeczy. Co warto wiedzieć o stolicy żeglarstwa w naszym kraju? Jakie miasto jest godne uwagi? Dlaczego ta dyscyplina jest tak popularna?

Żeglarska stolica Polski

Stolica żeglarstwa w Polsce – o jakim mieście mowa? Miastem co roku odwiedzanym przez tysiące żeglarzy jest Giżycko. Port na Mazurach jest doceniany przez setki osób już od wielu lat. Jeśli planujemy wypad na żagle, nie możemy pominąć tej miejscowości. Możemy liczyć na niepowtarzalną infrastrukturę żeglarską, która spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagającego żeglarza. Co ciekawe, nad Niegocinem znajduje się pięć portów, a wokół zatoki Tracz i nad Kisajnem kolejne trzy. Łącznie mamy ponad 800 miejsc cumowniczych w Giżycku, co daje nam wiele możliwości. Dla żeglarzy oddano kilkanaście lat temu Ekomarinę, przy której znajduje się nowoczesny port jachtowy i pasażerski. Warto wiedzieć, że ten port jest przystosowany do ponad 100 jednostek pływających. Ponadto, posiada pełne zaplecze – parking, camping, restauracje, wypożyczalnie sprzętu, sale konferencyjne itp. Nic więc dziwnego, że Giżycko jest uwielbiane przez wielu żeglarzy.

Wyjątkowe miejsce

Jeśli chcemy odwiedzić Mazury, nie zapominajmy o Mikołajkach. To miejscowość położona bardziej na południu i mniej turystyczna niż Ruciane Nida. Jak się tam dostać? Chętnie wybierane jest żeglarstwo przez Niegocin, jezioro Jagodne i Kanał Mazurski. Gdy postawimy na Tałty, obrać warto kierunek północny z pięknym Rynem lub skierować się na południe, docierając do Ruciane-Nida.

Nie bez znaczenia są także inne ważne porty na Mazurach. Stanica Wodna Stranda to miejsce, gdzie znajdziemy Twist Czarter. Posiada on doskonałą infrastrukturę i nadaje się na początek rejsu. Do dyspozycji odbiorców pozostają apartamenty, wypożyczalnie skuterów, rowerów wodnych i Twist Czarter jachtów. Pamiętajmy o tym, ze port przy jeziorze Kisajno jest świetnym miejscem na rejs zarówno w kierunku północnym, jak i południowym.

Infrastruktura żeglarska

Każdy żeglarz doskonale wie, dlaczego warto wybrać Giżycko. Okazuje się, że miasto zapewnia nie tylko wyjątkową infrastrukturę żeglarską. Sezon w tym wypadku rozpoczyna się w maju, a kończy we wrześniu. Turyści doceniają liczne atrakcje, takie jak festiwale muzyczne, czy też zabytki. Wśród nich warto wyróżnić Wieżę Ciśnień, Zamek Krzyżacki i Twierdzę Boyern. Co ciekawe, miasto nawet nocną porą zapewnia wiele atrakcji. Imprezowicze mogą wybrać się do barów i pubów, które znajdują się w okolicach portu, pasażu i plaży. Te miejsca bez przerwy tętnią życiem i są chętnie wybierane przez miłośników atrakcyjnych wieczorów. Na plaży czekają na nas małe puby i budki z jedzeniem.

Giżycko nie bez powodu zostało wybrane na żeglarską stolicę Polski. Port na Mazurach odznacza się długim sezonem, profesjonalnym czarterem jachtów i doskonałą infrastrukturą żeglarską. Miłośnicy żeglarstwa z pewnością od razu pokochają tę miejscowość i moc atrakcji.

Podsumowując warto stwierdzić, że Giżycko jest niezwykle cenioną, żeglarską stolicą naszego kraju. Każdego roku miejsce odwiedzają tłumy turystów i miłośników żeglowania. Ta dyscyplina sportów wodnych zyskuje coraz większą popularność. Jak sama nazwa wskazuje, ten sport jest uprawiany na jednostkach pływających, napędzanych siłą wiatru za pomocą żagli.