Wiedeń stolica fenomenalnych budowli

Poszukując pięknych, ważnych historycznie miejsc, zwykle widzimy w naszych umysłach Paryż, Rzym albo Londyn. Są to jedne z najpopularniejszych europejskich stolic, które bez wątpienia odegrały niebagatelną rolę w historii współczesnego świata. Dodatkowo na ich terenie znajduje się cała plejada niepowtarzalnych, jedynych w swoim rodzaju zabytków, które od stuleci zachwycają turystów.

Warto jednak pamiętać o tym, że prawdziwe piękną kryje się również we Wiedniu, stolicy Austrii, która także może poszczycić się wieloma fenomenalnymi budowlami. Niemniej jednak wybierając miejsce wakacyjnych podróży bardzo często zapominamy o tym rejonie, nie doceniając jego potencjału. We Wiedniu możemy podziwiać między innymi Katedrę świętego Stefana wzniesioną w gotyckim stylu. Za powstanie tego jakże przepięknego kościoła odpowiedzialna była rodzina Babenbergów oraz Habsburgów.

Pierwszy kościół powstał tutaj w wieku trzynastym, jednak już u progu kolejnego stulecia został przebudowany zgodnie z wyznacznikami modnego wówczas gotyku. Przechadzając się po Wiedniu nie sposób nie zwrócić uwagi na Kolumnę Morową, przedstawiającą Trójcę Świętą. Budowla została ufundowana przez Leopolda I, który w ten sposób chciał podziękować niebiosom za uchronienie go przed dżumą, która grasowała po Europie w siedemnastym stuleciu.

Kolumna Morowa, przedstawiająca Trójcę Świętą

Niemałe wrażenie na turystach robi również budynek ratusza, wzniesiony zgodnie z neogotyckimi założeniami w drugiej połowie dziewiętnastego wieku. Zwiedzając Wiedeń nie można przejść obojętnie również obok Belwederu, budynku Parlamentu czy Kościoła Wotyny.