Alhambra – warowny zespół pałacowy w Grenadzie

Hiszpania to rejon, który turystom kojarzy się przede wszystkim z walkami byków, czerwonym winem i sjestą. Okazuje się jednak, że w tym słonecznym, przepięknym kraju można natknąć się również na światowej sławy zabytki, wśród których prawdziwą perełką jest mieszcząca się w Grenadzie Alhambra.

Jest to zespół pałacowy o charakterze fortyfikacyjnym, który wzniesiony został w trzynastym wieku i rozbudowany w następnym stuleciu. Warto wspomnieć również o tym, że jest to pozostałość po bytujących w tym rejonie arabach, którzy swego czasu zdołali podpić dość spore połacie europejskich ziem.

W skład Alhambra wchodzi przepiękny pałac otoczony urokliwymi dziedzińcami, które zgodnie z zamiarem architekta ogrodzone zostały przez smukłe kolumnady. Na terenie kompleksu mieści się również letnia rezydencja, wokół której nie mogło zabraknąć rozległych ogrodów przepełnionych egzotycznymi roślinami.

Warto wiedzieć, że dopiero w ostatnich latach piętnastego wieku Alhambra została odbita arabom, którzy raz na zawsze musieli opuścić to miejsce, pozostawiając po sobie jeden z najwspanialszych hiszpańskich zbytków. Co ciekawe, również sama architektura tej budowli opracowana została z najwyższą precyzją, każdy budynek postawiony został bowiem na planie kwadratu, kolejne pomieszczenia z koli powstały poprzez wyodrębnianie w owym kwadracie mniejszych i większych prostokątów.

Możemy mieć na uwadze ów fakt, kiedy w gorącym, hiszpańskim słońcu będziemy przechadzać się po tym urokliwym miejscu, które od lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia znajduje się na liście światowego dziedzictwa.