Wyjazd pod namiot – czego nie może zabraknąć w plecaku?

Wyjazd pod namiot łączy się z odpowiednim przygotowaniem. Czego nie może zabraknąć w plecaku, kiedy wybieramy się na biwak?

Ciepły śpiwór

Śpiwór jest niezbędnym elementem jeśli chodzi o nocowanie pod namiotem. Nie tylko pozwala nam ochronić się przed zimnem, ale również wilgocią. Na wędrówki w góry oraz różne okoliczności pogodowe, warto wybrać śpiwór trzysezonowy w kształcie mumii – posiada elastyczną tkaninę oraz kołnierz termiczny, pomagający w utrzymaniu temperatury wewnątrz śpiwora. Nocując w lesie lub blisko jeziora, warto wybrać śpiwór syntetyczny, odporny na wodę. Powinien być również lekki i łatwy do złożenia.

Latarka czołówka z wymiennymi bateriami

Jak pokazała zeszłoroczna sytuacja turystów nad Morskim Okiem, niestety brak latarki oraz orientacji w terenie może być bardzo zgubny. Latarka czołówka będzie więc naszym must have, jeśli wybieramy się pod namioty. Przede wszystkim pozwoli rozbić namiot lub wędkować nawet po ciemku oraz mieć przy tym dwie wolne ręce. Wybierz model, który pozwala na skupianie światła, ale także jego rozpraszanie oraz ma regulowane paski na głowę.

Karimata

Karimata jest odpowiednia zarówno do namiotu, jak również siedzenia np. przy ognisku. Najlepiej wybrać model, który ma dodatkową warstwę izolacyjną, chroniącą przed wilgocią. W sklepach sportowych można wybrać modele składane, które łatwo zmieszczą się do plecaka i nie muszą być zwinięte, by je przetransportować.

Ciepła bluza termiczna

Kurtka oraz bluza termiczna to konieczność podczas wędrówki po górach czy nocowania w namiocie. Chroni zarówno przed przegrzaniem się, jak też zbyt niską temperaturą. Oddychający materiał nie pozwoli skórze zbyt mocno się spocić i przegrzać. Dodatkowo takie specjalistyczne ubrania są szybkoschnące, więc nawet po wędrówce w ulewnym deszczu na drugi dzień odzież będzie sucha i gotowa do kolejnej wędrówki.

Butelka na wodę z filtrem

Marka Phillips opatentowała specjalne butelki na wodę z filtrem węglowym Adventure. Dzięki umieszczonemu w nim filtrowi możesz bez przeszkód pić wodę ze strumieni lub źródełek. To niezbędny element wyposażenia każdego miłośnika hikingu. Będąc z daleka od cywilizacji trzeba koniecznie zadbać o możliwość filtrowania wody, by nie musieć cierpieć z powodu groźnych zatruć pokarmowych. Przy dłuższych wędrówkach należy koniecznie zaopatrzyć się w zapas filtrów i dwie butelki wody, by szybciej ją oczyścić i przygotować do spożycia. Warto wybrać wersję metalową, ponieważ łatwiej jest ją czyścić.