Bazylika świętego Piotra w Rzymie
- 30 czerwca 2018
- redakcja
- 0 Comment
Watykan to jedno z najmniejszych państw na świecie, stolica religii katolickiej, ostoja duchowości i wiary. Wielu podróżników przyjeżdża tu po to, by ukoić swoją zbolałą duszę, dostąpić szczytu przebywania w miejscu, gdzie mieszka najważniejszy dostojnik kościoła.
Codziennie na placu świętego Piotra modlą się tysiące turystów, jedni z nich proszą o łaskę, inni dziękują za dary, które już otrzymali od życia. Znaczne grono przebywających w Watykanie turystów koncentruje się jednak nie na samej religii, a na cudownych zabytkach, które w całości pokrywają watykańską ziemię.
Bazylika świętego Piotra to miejsce oblegane przez turystów, pragnących ujrzeć na własne oczy słynne freski Michała Anioła. Stworzone przez niego dzieła zdecydowanie pobudzają wyobraźnię, jednak nie są jedyną atrakcją tego miejsca. Już sama architektura bazyliki zachwyca bowiem swoim kunsztem i niepowtarzalnością, pozwalając wierzyć, że w jej powstaniu rzeczywiście musiało uczestniczyć boskie natchnienie.
Pierwsza bazylika wybudowana została już w czwartym wieku naszej ery, dziesięć stuleci później jednak zdecydowano się na jej całkowite wyburzenie, bestialsko niszcząc piękne, zabytkowe elementy oraz dewastując grobowce świętych. W wieku czternastym za projekt nowej świątyni zabrał się Bramante, twórca nowego konceptu nadzorował postęp prac przez kilka lat, po jego śmierci osobą odpowiedzialną za bazylikę mianowano Rafaela, później jego miejsce zająć Peruzzi. Wreszcie w połowie szesnastego stulecia swój wkład w wygląd bazyliki włożyć Michał Anioł.