Betlejem – miasto narodzin Jezusa Chrystusa

Betlejem to jedno z najbardziej znanych wszystkim chrześcijanom miejsc, o którym uczy się dzieci od najmłodszych lat. Każdy jest w stanie przypisać temu miejscu funkcje, jaką odegrało w rozwoju religii, to właśnie tu bowiem po wielodniowej wędrówce Józef i Maryja doczekali się narodzin swojego potomka – Jezusa.

Historia z pozoru banalna, w rzeczywistości jednak chwytająca za serca, mająca wymiar raczej symboliczny. Zgodnie z biblijnym zapisem Syn Boży przyszedł na świat w niepozornej stajence, w towarzystwie zwierząt gospodarczych, pozbawiony jakichkolwiek luksusów.

Obecnie w Betlejem mieści się Bazylika Narodzenia Pańskiego, która powstała w miejscu, w którym zgodnie z wierzeniami na świat przyszło dzieciątko Jezus. Warto wspomnieć, że we wnętrzu budynku znajduje się Grota Narodzenia, upamiętniająca to ważne wydarzenie. Co ciekawe, nie dociera do niej absolutnie żadne źródło naturalnego światła, miejsce rozświetlone jest sztucznie za pomocą lamp elektrycznych oraz ponad pięćdziesięciu lamp oliwnych.

Bazylika Narodzenia Pańskiego znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Została na nią wpisane w trybie nadzwyczajnym, co wywołało dość duże kontrowersje. Po raz kolejny religia została potraktowana jak karta przetargowa w politycznych sporach, bez względu jednak na to, jakie są nasze przekonania, przebywając na terenie Betlejem powinniśmy zwiedzić Bazylikę Narodzenia Państwa. Jest to bowiem miejsce, które stanowi podwaliny jednej z największych religii na świecie.