Hongkong – specjalny region administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej

Patrząc na Hongkong z lotu ptaka można odnieść wrażenie, że znajduje się nad jednym z większych miast Ameryki Północnej. W oknach dziesiątek wieżowców palą się kolorowe światła, samochody pędzą po drogach, a nad miastem unosi się chmura spalin.

To miasto, które na przestrzeni ostatnich dekad rozwinęło się o wiele bardziej niż można by się tego spodziewać. Powstał tu szereg nowoczesnych obiektów, wśród których najbardziej rzucają się w oczy wieżowce, najwyższy z nich liczy sobie ponad czterysta osiemdziesiąt metrów wysokości i składa się ze stu osiemnastu pięter. Co ciekawe w budynku tym znajduje się Międzynarodowe Centrum Handlu, wybierając się tu na zakupy na pewno nie będziemy zatem żałować naszego wyboru.

W Hongkongu można podziwiać najnowocześniejsze pod względem technologicznym rozwiązania budowlane, jednocześnie jednak w mieście żyją ludzie, którzy od wieków pielęgnują i przekazują kolejnym pokoleniom swoje tradycje. Buddyjskie symbole można spotkać tu niemal na każdym kroku, większość mieszkańców miasta oddaje hołd swoim bóstwom, wierząc że przyniesie im to pomyślność zarówno w ziemskim jak i pozaziemskim życiu.

Odwiedzając Hongkong będziemy mogli zatem natknąć się na szereg charakterystycznych świątyń, kontrastujących nieco z nowoczesnymi wieżowcami. Po mieście jeżdżą dwupiętrowe tramwaje, które są jedynym tego typu środkiem lokomocji na całym świecie. Warto wspomnieć również o tym, że Hongkong może pochwalić się najinteligentniejszym społeczeństwem, średnie IQ mieszkańców wynosi bowiem sto siedem.