Cytadela Kairska lub Cytadela Saladyna

Egipt to państwo kojarzone przede wszystkim ze sfinksem oraz piramidami, okazuje się jednak, że można tu zwiedzać o wiele, wiele więcej. Jednym z najciekawszych zabytków mieszczących się na terenie stolicy państwa jest bez wątpienia Cytadela Kairska, która wzniesiona została w drugiej połowie dwunastego wieku.

Jej główną rolą była ochrona miasta przed krzyżackimi najazdami, które już wtedy stały się prawdziwą bolączką nie tylko Europy, ale również i innych zakątków świata. Ze względu na warowny charakter postarano się o to, by cytadela była jak najbardziej trwała, potężna i mocna. Jak się okazuje, oczekiwany efekt udało się uzyskać, bowiem owa wspaniała budowla stanowiła siedzibę władców Egiptu przez siedemset lat od momentu jej powstania.

Wówczas oczywiście konieczne było udoskonalanie i rozwijanie tego miejsca, niemniej jednak znaczna część budowli przetrwała do dzisiejszych Zasów w niezmienionej formie. Na terenie kairskiej cytadeli znajdują się liczne meczety oraz kilka pałaców, wybudowanych na przestrzeni kilku stuleci.

Obecnie znajdują się tu liczne muzea, spośród których trzy zasługują na szczególną uwagę. Muzeum Policji to miejsce, w którym można zapoznać się z najsłynniejszymi zabójstwami oraz różnego rodzaju morderstwami politycznymi, którym poświęcone zostały poszczególne pokoje. W Muzeum powozów możemy przyjrzeć się z bliska między innymi sześciu wspaniałym, królewskim karetom, spośród których jedna wykonana została ze szczerego złota i stanowi jednej z najcenniejszych obiektów.