Mekka cel świętej pielgrzymki muzułmanów

Islam to zdecydowanie jedna z najbardziej ortodoksyjnych religii współczesnego świata, której wyznawcy zobligowani są do przestrzegania wielu rygorystycznych zasad. Jednym z filarów wiary jest obowiązek pięciokrotnego odmawiania modlitwy w ciągu doby, przy czym w czasie składania Allachowi hołdów należy być zwróconym w stronę Mekki.

Poza tyk konieczne jest również przestrzeganie różnego rodzaju postów, rozdawanie ludziom uboższym części swojego dochodu oraz odbycie pielgrzymki do świętego miejsca muzułmanów – Mekki, co najmniej raz w całym swoim życiu. Mekka to dość duże miasto znajdujące się na obszarze obecnej Arabii Saudyjskiej, które ze względu na powyższe okoliczności jest jedną z największych atrakcji turystycznych rejonu.

Co roku setki tysięcy muzułmanów przybywają w to miejsce, by oddać się modlitwę i skierować swoje prośby i podziękowania do siły wyższej. Warto wspomnieć, że będąc w Mekce każdy muzułmanin jest zmuszony do tego, by zbliżyć się do czarnego kamienia, który najprawdopodobniej jest fragmentem meteorytu. Ze względu na ilość pielgrzymów, władze miasta dokładają wszelkich starań, żeby zapewnić turystom jak największe bezpieczeństwo.

Niestety nie zawsze wszystko przebiega zgodnie z planem, na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat wielu muzułmanów zostało na śmierć zadeptanych przez tłum, wielu ludzi odniosło również poważne obrażenia. Z tego też względu narzucone zostały ograniczenia – roczny napływ turystów jest pod ścisłą kontrolą odpowiednich urzędów, przez co w praktyce nie każdy ma szansę na upragnioną religijną podróż.