Wielki mur chiński – największa budowla wzniesiona przez człowieka

Wielki mur chiński to zdecydowanie jednak z najbardziej znanych budowli na świecie, która słynie ze swojego wieku oraz rozmiarów. Budowlę fortyfikacji rozpoczęto ponad dwieście lat przed narodzinami Chrystusa i jak nie trudno się domyślić kontynuowano przez całe dekady.

Niemalże dwa tysiące i pół kilometra fortyfikacji wymagało bowiem niemałego nakładu pracy. Warto wspomnieć również o tym, że mur ma także liczne odgałęzienia, jeśli zatem zsumujemy jego całkowitą długość, a nie jedynie największą rozciągłość od punktu a do punktu b okaże się, że budowla ta liczy sobie aż niemalże sześć tysięcy kilometrów.

Jej bardzo solidne fundamenty wykonane zostały z dość prostych materiałów, wykorzystano do tego celu ubitą ziemię i kamienie. Dopiero na takich podwalinach zdecydowano się na wzniesienia wykonanych z cegieł fortyfikacji, w planach było również wybudowanie wież, które miały być rozmieszczone co około sto metrów, w rezultacie jednak owo zamierzenie nigdy nie zostało zrealizowane.

Badacze twierdzą, że w budowę muru zaangażowanych było około trzystu tysięcy pracowników, wielu spośród nich straciło życie, bądź to w wyniku tragicznego wypadku bądź też z wycieńczenia, będącego wynikiem pracy w nieludzkich warunkach.

W dzisiejszych czasach jednak niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że ta jedyna widziana z kosmosu ziemska budowla powstała tak wielkimi kosztem i pochłonęła tak wiele ludzkich żyć. Niemniej jednak będąc w Chinach warto przespacerować się fragmentami murów, udostępnionych dla turystów.