Wodospad Iguazu

Istnieją takie twory natury, które w sposób szczególny pobudzają ludzką wyobraźnię i oddziałują na zmysły, jednocześnie zapierając dech w piersiach nawet najmniej wrażliwym jednostkom. Należy zaliczyć do nich rozpryskujące się na milion strumieni, wielkie i potężne wodospady, których na świecie nie brakuje.

Jeden z najpiękniejszych wodospadów na naszej planecie – Wodospad Iguazu znajduje się na granicy między Brazylią a Argentyną. Jego cechą charakterystyczną jest ilość osobnych kaskad, spływających w dół z wielkim hukiem, słyszalnym nawet w odległości dwudziestu czterech kilometrów. Można doliczyć się aż dwustu siedemdziesięciu pięciu takich strumieni, które z różną siłą i prędkością spływają po skalnych zboczach. Wszystkie one pochodzą z jedne, olbrzymiej rzeki, która w momencie spadu liczy sobie aż cztery kilometry szerokości.

W słoneczne dni można zaobserwować zjawisko rozszczepienia wiązki świetlnej, które daje wzrokowe zjawisko zwane tęczą. Te kolorowe twory sprawiają, że spadająca woda prezentuje się jeszcze bardziej bajkowo, przywodząc na myśl rajskie odmęty. Warto wspomnieć o tym, że piękno wodospadu najwygodniej byłoby podziwiać z lotu ptaka, wówczas bowiem bez większego problemu można by obserwować malowniczy krajobraz.

Niestety jednak niewielu turystów może pozwolić sobie na takie wyprawy, większość musi zadowolić się jedynie zapierającymi dech w piersiach fotografiami. Jeśli jednak będziemy mieli okazję przebywać w pobliżu Brazylii czy Argentyny zdecydowanie powinniśmy zrobić wszystko, by zobaczyć Wodospad Iguazu.